Ljubljana, 18. september 2024 – Slovensko združenje za kronične nenalezljive bolezni (zKNB), ki delujemo na področju javnega zdravja v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje RS in kot člani Evropske zveze za alkoholno politiko (Eurocare), pozivamo evropske poslance k nujnemu ukrepanju glede zmanjševanja škode, povezane z alkoholom v Evropski uniji.
Alkohol je pomemben dejavnik tveganja za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni (KNB), ki so vodilni vzrok smrti v Evropi in so odgovorne za kar 80 % bremena bolezni v državah članicah EU. Kljub temu, da je Evropa regija z najvišjo porabo alkohola na svetu, se še vedno soočamo z nezadostnim napredkom pri izvajanju učinkovitih ukrepov za zmanjšanje škode, ki jo alkohol povzroča zdravju in družbi.
Preprosti in stroškovno učinkoviti ukrepi, kot so označevanje alkoholnih izdelkov, nadzor cen in omejevanje trženja alkohola, so bili prepoznani kot ključni, vendar naletijo na stalni odpor alkoholne industrije. V zadnjem poročilu Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za evropsko regijo je bilo jasno izpostavljeno, kako industrije, kot so alkoholna industrija, tobačna industrija in industrija nezdrave prehrane, škodljivo vplivajo na javno zdravje.
Kljub Evropskemu načrtu za boj proti raku, ki priporoča jasnejše označevanje alkoholnih izdelkov, se napredek pri zagotavljanju teh informacij za potrošnike v EU ne izvaja dovolj učinkovito. Državljani EU še vedno niso ustrezno obveščeni o sestavinah in hranilnih vrednostih alkoholnih pijač, čeprav so te informacije že na voljo za druga živila in pijače.
PODATKI IZ SLOVENIJE POTRJUJEJO POTREBO PO SPREMEMBAH
V Sloveniji, kjer je alkohol globoko zakoreninjen v družbene običaje, raziskave kažejo, da je potrebnih več ambicioznih ukrepov. V letu 2022 smo v okviru akcije Alkoholni semafor izvedli raziskavo, ki je pokazala, da trenutna alkoholna politika ni dovolj ambiciozna. Čeprav obstaja zavedanje o škodljivih učinkih alkohola, predlagani ukrepi, kot so omejevanje dostopnosti, povečanje davkov na alkohol in prepoved oglaševanja, še vedno nimajo zadostne podpore.
Vizualna podoba semaforja, pri katerem rdeča luč simbolizira nujnost ukrepov, je bila predstavljena političnim strankam v Sloveniji z jasnim pozivom k izboljšanju politik.
Kljub temu rezultati raziskav kažejo na pomanjkanje politične volje za uvedbo ambicioznejših ukrepov, kar zahteva nadaljevanje intenzivnega dialoga med ključnimi deležniki.
POZIV K UKREPANJU EVROPSKIH POSLANCEV
Ob začetku novega delovnega obdobja Evropskega parlamenta je bistveno, da je zdravje državljanov v središču političnega delovanja, zato evropske poslance pozivamo, da podprejo prizadevanja za zmanjšanje škode, ki jo povzroča alkohol, in zagotovijo, da bodo potrošniki imeli dostop do celovitih informacij o tveganjih, povezanih z alkoholom. Pričakujemo, da bodo evropski poslanci v tem mandatu podprli ukrepe za izboljšanje javnega zdravja in zdravje državljanov postavili pred interese alkoholne industrije.
Zavzemamo se za vzpostavitev dialoga z evropskimi poslanci in oblikovanje celovitih rešitev za izboljšanje alkoholne politike v EU. Zmanjšanje porabe alkohola in izboljšanje informiranosti potrošnikov sta ključna koraka k bolj zdravi prihodnosti Evrope.
Za več informacij: https://sncda.si/sporocilo-za-javnost-alkoholni-semafor/
Za dodatne informacije in pojasnila smo vam na voljo na telefonski številki 031 880 520 (Matej Košir) ali e-poštnem naslovu info@sncda.si.
Lep pozdrav,
Franc Zalar, predsednik zKNB in podpredsednik Društva za zdravje srca in ožilja
Matej Košir, direktor Inštituta Utrip in vodja mreže Preventivna platforma
David Razboršek, direktor Zavoda Vozim
Manca Kozlovič, predsednica Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija
mag. Nataša Jan, direktorica Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije
Neža Polh, generalna sekretarka Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo
Tomaž Gorenc, direktor Inštituta za zdravje in okolje