Ljubljana, 29. junij 2022 – Projekt Social Impact Award (SIA) nudi podporo mladim socialnim podjetnikom, ki so še v zgodnji fazi razvoja in izvedbe inovativnih poslovnih rešitev za spopadanje z najpomembnejšimi družbenimi izzivi našega časa. V mednarodnem prostoru je projekt prisoten že več kot desetletje, v Sloveniji pa je svojo pot začel v letu 2021.
Po kick-off dogodku, ki smo ga 4. aprila 2022 organizirali v Ljubljani, so se po Sloveniji začeli odvijati različni dogodki in delavnice o socialnem podjetništvu. V slabem mesecu je projekt dosegel že skoraj 500 mladih ter jim na ta način pomagal pri spoznavanju socialnega podjetništva in razvoju svoje socialnopodjetniške ideje. Zaradi podpore partnerjev so bili vsi dogodki za udeležence brezplačni.
Pretekli teden je enajstčlanska strokovna žirija glasovala za najboljše ideje programa Social Impact Award Slovenija 2022 in izbrala 12 ekip, ki so se uvrstile v drugo, tekmovalno fazo. V letošnjem letu strokovno žirijo sestavljajo:
- Marko Drev, direktor SAP Slovenija,
- Mojca Randl, ustanoviteljica skupine Formitas,
- Maja Voje, strokovnjakinja za growth hacking,
- Klavdija Kutnar, rektorica Univerze na Primorskem,
- Jan Peloza, direktor Slovenske agencije za mlade,
- Julia Hlede, soustanoviteljica JazIntimi, zmagovalka SIA Slovenija 2021,
- Eva Esih, direktorica PsyBit, zmagovalka SIA Slovenija 2021,
- David Razboršek, direktor Zavoda Vozim in socialni podjetnik,
- Nika Stegovec, vodja Social Impact Award Slovenija,
- Nena Dokuzov, koordinatorka skupine na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo,
- Tadej Slapnik, direktor podjetja Hashnet in soavtor slovenskega zakona o socialnem podjetništvu.
Izmed vseh prispelih prijav je tako strokovna žirija izbrala ekipe z najbolj inovativnimi idejami in razglasila finaliste Social Impact Award 2022, ki se bodo s tem uvrstili v drugi del projekta (Incubation Phase), v okviru katerega bodo ob okrepljeni strokovni podpori mentorjev svojo idejo razvijali in nadgrajevali.
Finalisti programa Social Impact Award 2022 so:
- DRUŽABNE IGRE ZA STAREJŠE IN OSEBE Z DEMENCO TER ONLINE IZOBRAŽEVANJA NA PODROČJU KOGNICIJE IN KOMUNIKACIJE S STAREJŠIMI, Ajda Lah, Samira Lah, Damjana Pangerčič
- PRSKALNIK – PRVI ISKALNIK PRAKSE, Nemanja Raduljica, Petar Petrović, Andraž Adamič, Ambrož Klančar, Tim Rekelj, Matej Aleksov
- USPOSABLJANJE NA PODROČJU IZVAJANJA PSIHOLOŠKEGA SVETOVANJA PREKO SPLETA, Andreja Olovec, Urša Mele, Kaja Miglič Pirkmaier, Gašper Bezjak, Sara Širnik, Eva Puc
- RINGRING12, Endi E. Pašić, Tadej Zevnik, Vladan Necev, Matjaž Hribar
- VSAK OTROK SI ZASLUŽI OBROK, Žiga Kokoravec, Albin Bobnar, Timotej Čelešnik
- VEZ, Tina Košenina, Veronika Stepanova, Karla Franca, Uršek Slivšek, Pika Cvikl
- ART, Stojan Vasilev, Martin Petrič, Ksenija Frelih, Jure Jakomin
- PLAC NAVDIHA, Katarina Kocman, Tanita Čamdžić, Nina Kapelj Lukman
- OPTILIFE, Žan Luka Lavriha, Ema Petavar, Katja Petrič
- KOOKIDI, Sandra Oman, Urban Boštic, Iztok Pavlin, Manca Pavlin
- FITKO, Klara Kušar, Urška Petek
- AVTOMATI S PRIDELKI MANJŠIH KMETIJ ZNOTRAJ TRGOVIN, Dolores Sodja
Septembra bo sledilo vseslovensko glasovanje za najboljše socialnopodjetniške ideje, oktobra pa osrednji dogodek programa – podelitev oziroma t. i. Award Ceremony. Podelitev se bo odvijala v Mestni občini Koper, na njej pa bodo nagrajene štiri ideje. Zmagovalci bodo prejeli 1500 EUR začetnega kapitala, dodatno mentorsko podporo, praktične nagrade in brezplačno udeležbo na globalnem srečanju vseh zmagovalcev Social Impact Award po svetu.
Nika Stegovec, vodja SIA Slovenija, je ob tej priložnosti povedala: “V letošnjem letu smo prejeli izjemno število prijav več kot 70 mladih, ki s svojimi inovacijami rešujejo lokalne, regionalne in globalne izzive na različnih področjih. Sedaj prihaja druga generacija mladih socialnih podjetnikov, ki bo pod okriljem mentorjev programa Social Impact Award Slovenija med poletjem svoje ideje še naprej razvijala in dodelala, jeseni pa jih bo podrobneje spoznala tudi širša javnost, ko bo čas za glasovanje skupnosti! Resnično me veseli, da s programom Social Impact Award v Sloveniji iz leta v leto širimo kulturo socialnega podjetništva ter mlade spodbujamo, da realizirajo ideje, v katere verjamejo, in z njimi spreminjajo svet na bolje.”
Več informacij:
Nika Stegovec – Social Impact Award Slovenija
nika.stegovec@socialimpactaward.net
041 281 847
O projektu Social Impact Award
Social Impact Award (SIA) je največja evropska skupnost mladih socialnih inovatorjev, ki išče odgovore na zahtevne lokalne in globalne družbene izzive. Ustanovljena je bila leta 2009 na Dunaju in danes združuje že več kot 40.000 mladih iz 28 držav. Prisotna je v večjem delu Osrednje in Vzhodne Evrope ter posameznih državah Afrike in Azije. V okviru projekta organizira dogodke za ozaveščanje o socialnem podjetništvu in razvijanju potrebnih kompetenc ter nudi okrepljeno mentorstvo in mreženje s strokovnjaki. Najobetavnejše podjetniške ideje prejmejo nagrado Social Impact Award, ki predstavlja neposredno finančno podporo. Primeri uspešnih socialnopodjetniških idej preteklih let so zbrani v Knjižnici navdiha.
Kaj so glavni cilji projekta SIA?
- Ozaveščanje: Predstavitev socialnega podjetništva kot smiselne karierne poti.
- Izobraževanje: Razvoj kompetenc mladih za uspeh v socialnem podjetništvu, vključno z ustanovitvijo socialnega podjetja.
- Podpora: Nudenje strokovne podpore, inkubacija in možen začetni kapital.
- Skupnost: Mreženje s podjetniki in strokovnjaki, povratne informacije ter iskanje sinergije za razvoj.
Vse informacije in prijavnica so dosegljive na spletni strani projekta http://slovenia.socialimpactaward.net.
V Sloveniji je več kot 300.000 mladih, ki imajo ogromen potencial za družbene spremembe. Spodbudimo jih k prijavi in podprimo razvoj naslednje generacije uspešnih socialnih podjetnikov!
Facebook I Instagram I Linkedin I YouTube
O Agenciji za mlade (SLOAM)
Agencija za mlade (SLOAM) je nevladna neprofitna organizacija v javnem interesu s statusom organizacije za mlade. Z razvijanjem in izvajanjem programov mlade med 12. in 30. letom starosti spodbuja k aktivnemu državljanstvu in družbeni odgovornosti ter omogoča njihovo osebno rast. Svoje poslanstvo uresničuje s sodelovanjem in organizacijo različnih mednarodnih projektov, med katerimi sta tudi program Evropske mladinske kartice, ki slovenski mladini omogoča koriščenje popustov in ugodnosti na področju mobilnosti, kulture, prenočevanja, športa, neformalnega izobraževanja in raznih storitev, ter Global Shapers Community Koper, ki združuje najobetavnejše mlade socialne podjetnike iz regije.
sloam.si I Facebook I Linkedin