Mladinsko konferenco je organizirala mladinska zveza Brez izgovora Slovenija s podporo Evropske komisije – programa Mladi v akciji, Ministrstva RS za zdravje, Urada RS za mladino in Občine Izola.
Na plenarni predstavitvi je imel uvodni nagovor predsednik Državnega sveta RS, Mitja Bervar, ki je povedal: »Zdravje je vrednota, ki mora biti pred dobičkom. Zdravstvene in družbene stroške, ki nastanejo kot posledica kajenja pa ni mogoče in ni dopustno vkalkulirati v dobičke tobačne industrije«. Med drugim je Bervar izpostavil pomen nove tobačne direktive, svoj nagovor pa zaključil z mislijo: »Mladi bodo tudi v prihodnje nosili največje breme, saj bo tobačna politika vplivala na njihovo zdravje ter dolžino in kakovost njihovega življenja. Kot glavni izvajalec neformalne izobrazbe so mladinske organizacije ključni akterji pri promociji aktivnega državljanstva med mladimi in imajo pomembno vlogo pri oblikovanju mnenj in vedenjskih vzorcev.«
Na plenarni predstavitvi je predstavnica Ministrstva za zdravje, dr. Vesna Kerstin Petrič, poudarila, kako pomembno je, da imajo tudi mladi besedo pri oblikovanju tobačne politike ter da se s svojim mnenjem poskušajo dotakniti predvsem evropskih poslancev. Prav tako smo imeli čast gostiti prof. dr. Martina McKee-ja iz London School of Hygiene and Tropical Medicine, ki je na predstavil uporabo elektronske cigarete ter njeno razširjenost med kadilci: »E-cigareta se je na trgu pojavila že leta 1963 kot »pomoč« kadilcem za lažje prenehanje s kajenjem – kljub temu, da obstajajo raziskave o tem, da večina kadilcev preneha s kajenjem brez kakršnikoli nikotinskih nadomestkov. Tobačna industrija je po prepovedi oglaševanja tobačnih izdelkov e-cigareto izkoristila sebi v prid in z njeno razširjenostjo še naprej promovirala kajenje, predvsem pa z nikotinom zasvojila nove uporabnike«. Dr. Marijan Ivanuša iz pisarne Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) v Sloveniji je predstavil Strategijo Zdravje 2020, ki cilja na boljše zdravje ljudi in manj neenakosti v zdravstvu. V svoji predstavitvi je poudaril, da SZO cilja na zmanjšanje kajenja v svetu za 30 odstotkov do leta 2025 in dodal »Prijava različnih oblik manipulacije tobačne industrije je ključnega pomena, in ravno na tem področju zelo cenimo napore in trud, ki ga vlagajo slovenske nevladne organizacije. Pomembno je denormalizirati industrijo, ki na leto ubije vsakega drugega uporabnika njihovih izdelkov in več kot 6 miljonov ljudi!«
Predstavniki udeležencev so za konec predstavili pobude, ki jih bodo izvedli v svojih državah po konferenci na področju preventive, manipulacije tobačne industrije in tobačne politike. Jan Peloza iz mladinske zveze Brez izgovora Slovenija je plenarno predstavitev zaključil z mislijo: »Tobačna industrija si najbolj želi pasivnega prebivalstva, saj vedo da vsaka negativna izkušnja s tobakom, in teh je veliko, dodatno oznanja smrtonosnost njihovih izdelkov in nemoralnost njihove industrije. Mladi, ki smo se udeležili prve Evropske mladinske konference o tobaku v Sloveniji nismo pasivni, zato nameravamo že v naslednjem letu ustanoviti Evropsko mladinsko tobačno zvezo, ki bo že na začetku združevala preko 25 organizacij iz 20 evropskih držav in se bo borila ravno proti temu.«
Okrogla miza, ki so se je udeležili Alenka Bikar iz Državnega zbora RS, Nataša Blažko iz Ministrstva RS za zdravje, Helena Koprivnikar iz Inštituta za varovanje zdravja RS in Teja Jarc iz Mladinskega sveta Slovenije, je postregla z zanimivimi informacijami o sprejemanju nove Evropske tobačne direktive, o kateri naj bi se v Evropskem parlamentu glasovalo 8. oktobra 2013. Med drugim je bilo slišati, da obstaja velika verjetnost, da bo zaradi pritiskov tobačne industrije v Evropi glasovanje o omenjeni direktivi prestavljeno na čas grškega predsedovanja Svetu Evropske unije, in sicer v prvi del leta 2014. Grčija, država z okrog 50 tisoč pridelovalci tobaka in zelo močnimi tobačnimi podjetji, naj bi bila tako še ena zadnjih možnosti za padec tobačne direktive, ki med drugim uvaja slikovno označevanje embalaž tobačnih izdelkov, prepoveduje dodajanje značilnih arom kot so mentol in drugi aditivi, še naprej prepoveduje tobačne izdelke za oralno rabo kot je snus (z izjemo Švedske) ter v primerih, kjer bo vsebnost nikotina višja od vnaprej določenega praga, uvršča elektronske cigarete na seznam zdravil za nadomestno nikotinsko terapijo.
Mladi so v času konference pripravili tudi pismo evropskim poslancem, ki predstavlja poglede udeležencev na omenjeno direktivo in poudarja za njih pomembne elemente. Omenjeno pismo bodo udeleženci svojim evropskim poslancem razposlali 1. oktobra 2013, torej en teden pred sprejemanjem tobačne direktive v Evropskem parlamentu. Takrat bomo z vsebino pisma, ki ga bo sedmim slovenskim poslencem v Evropskem parlamentu razposlala naša mladinska zveza, seznanili tudi medije.