V prvem tednu septembra je v Bolgariji, natančneje v gorskem mestecu po imenu Bansko, potekala Erasmus+ mladinska izmenjava z naslovom Art is long, life is short, pod okriljem bolgarske organizacije New Sustainable Generation. Cilj projekta je bilo odkrivati, raziskovati in se učiti o diskriminaciji in stereotipih na področju umetnosti. Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija je na izmenjavo poslala pet predstavnikov, ki bomo sedaj za vas povzeli naše doživetje.
Nastanjeni smo bili v slikovitem mestecu, kjer smo bili priča tako tradicionalni bolgarski kulturi, kot tudi bolj turističnim smučarskim predelom. V okolju, s pogledom na obdajajoče gore, smo se spoznali s široko druščino mladih ljudi iz kar sedmih tujih držav: Bolgarije, Severne Makedonije, Hrvaške, Grčije, Slovaške, Španije in Ukrajine. Skupaj smo se udeleževali vsakodnevnih delavnic, na katerih smo razpravljali po skupinah, predstavljali naše ugotovitve, pisali pesmi in celo snemali filme. Izmenjava je bila zasnovana na način, da je bilo naše aktivno sodelovanje ključnega pomena, saj je vsaka država prevzela vodenje ene delavnice. Ustvarili smo sprejemajoče okolje, v katerem se je vsakdo izmed nas naučil izraziti lastno mnenje in razmišljanje, podprto s skupinskim delom. Pomemben del izmenjave je bila naša samostojnost in izbiranje načina, kako se bomo lotili določenih nalog. Odločili smo se za različne strategije in tako preizkusili množico vodstvenih in skupinskih tehnik.
Srčika medsebojnega povezovanja in prijateljevanja pa so bili mednarodni večeri, ki smo jih ponovno pripravili znotraj naše nacionalne skupine. Slovenska ekipa se je ubrano odločila, da bomo slovensko kulturo predstavili v vlogi Kekcev. Na plano so prišli vsi naši skriti in neskriti talenti, ko smo peli slovenske pesmi, na gurmanski način degustirali slovensko hrano (s poudarkom na mesnih izdelkih), plesali in uspešno animirali soudeležence. Seveda smo se veliko naučili tudi o tujih kulturnih praksah, iskali podobnosti in se čudili razlikam. Okoliških gora na srečo nismo le gledali, temveč smo se odpravili na pohod do (za nekatere visokega, za druge nizkega) vrha, kjer smo se s Kekci počutili kot doma.
Izmenjava v Bolgariji nam je podarila neprecenljivo izkušnjo. Stkali medsebojne vezi, se kritično poglobili v umetnost, pridobili kopico novih spretnosti in se povezali z bolgarsko naravo. Organizatorjem projekta in slovenskim partnerjem se tako lahko le iz srca zahvalimo za to edinstveno priložnost.
Tjaša Breznik, Mojca Cigan, Sara Irman Kolar, Jure Zamuda, Maj Zemljič