Preprečevanje nastanka FASD

Sporočilo za javnost

POPOLNA ABSTINENCA: KLJUČ DO PREPREČEVANJA NASTANKA FASD

Ljubljana, 9. september 2024 – Ob mednarodnem dnevu spektra fetalnih alkoholnih motenj (FASD) želimo ponovno opozoriti na kritično potrebo po ozaveščanju o škodljivih posledicah rabe alkohola med nosečnostjo in tudi v obdobju, ko ženska načrtuje nosečnost. Raziskave jasno kažejo, da lahko že raba alkohola v zgodnjih fazah nosečnosti, ko morda ženska še niti ne ve, da je noseča, povzroči nepopravljive posledice za razvoj ploda. Zato k popolni abstinenci od alkohola ne pozivamo le nosečnic, ampak tudi vse ženske, ki želijo zanositi. Samo z doslednim izogibanjem alkoholu lahko preprečimo spekter fetalnih alkoholnih motenj in zagotovimo boljšo prihodnost za prihodnje generacije.

FASD – VODILNI PREPREČLJIVI VZROK RAZVOJNIH MOTENJ

Raba alkohola med nosečnostjo povzroča trajne posledice za življenje otroka, saj lahko že manjše količine alkohola negativno vplivajo na razvoj ploda. Otroci, ki so bili izpostavljeni alkoholu v maternici, se pogosto soočajo s telesnimi, kognitivnimi in vedenjskimi motnjami, ki jih uvrščamo pod spekter fetalnih alkoholnih motenj (FASD). Med najpogostejše posledice sodijo težave pri učenju, motnje pozornosti, hiperaktivnost, zmanjšane intelektualne sposobnosti ter telesne anomalije. Alkohol prehaja skozi placento in neposredno vpliva na razvoj možganov ter drugih ključnih organov, kar lahko vodi v trajne nevrološke in fizične motnje.

Poročilo Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) poudarja, da je uporaba alkohola med nosečnostjo eden izmed glavnih preprečljivih vzrokov za razvojne motnje pri otrocih. V dokumentu, objavljenem leta 2019, navaja, da je globalna prevalenca rabe alkohola med nosečnostjo 9,8 %, kar predstavlja resen javnozdravstveni izziv. Učinki alkohola na plod so dolgotrajni in pogosto nepopravljivi, zato je pomembno, da se o teh tveganjih ozavešča javnost, še posebej nosečnice in ženske, ki načrtujejo nosečnost. Zaradi odsotnosti varne količine alkohola, ki bi jo bilo mogoče zaužiti med nosečnostjo, se priporoča popolno abstinenco od alkohola skozi celotno nosečnost. Poleg podpore javnosti je pomembna podpora zdravstvenim delavcem, da bi lahko učinkovito izobraževali nosečnice in jim nudili podporo pri premagovanju izzivov. S tem bi lahko znatno prispevali k zmanjšanju tveganj in izboljšanju zdravja bodočih generacij.

KAMPANJA ASRO

V ta namen smo v okviru projektnega programa Alkohol skozi rožnata očala pričeli z izvajanjem obsežne kampanje, namenjene ozaveščanju o tveganjih, povezanih z rabo alkohola, še posebej v obdobju nosečnosti.

Kampanja je ciljno usmerjena na specifične skupine: ženske, nosečnice, mladostnice, posameznice, ki se soočajo s tvegano ali škodljivo rabo alkohola. Kampanja zasleduje več strateških ciljev, ki so usmerjeni v zmanjšanje škodljivih vplivov alkohola na zdravje žensk in nerojenih otrok. Primarni cilj kampanje je ozaveščanje o resnih tveganjih, ki jih prinaša raba alkohola, vključno s povečanjem tveganja za razvoj raka dojke, bolezni jeter in duševnih motenj. Poseben poudarek je namenjen nosečnicam, saj kampanja promovira popolno abstinenco med nosečnostjo kot edini učinkoviti ukrep za zaščito ploda pred škodljivimi vplivi alkohola. V sklopu kampanje si prizadevamo tudi za povečanje zdravstvene pismenosti ciljnih skupin, s ciljem izboljšanja razumevanja negativnih posledic uživanja alkohola ter spodbujanja odgovornega vedenja, predvsem v kontekstu reproduktivnega zdravja in nosečnosti. Pomemben cilj je prav tako krepitev ozaveščenosti o fetalnih alkoholnih motnjah (FASD) in njihovih resnih dolgoročnih posledicah za razvoj otrok ter nujnosti njihovega preprečevanja. V okviru kampanje bomo izpostavili škodljive marketinške prakse alkoholne industrije, zlasti tiste, ki so usmerjene proti ženskam, in spodbudili kritično presojo teh oglaševalskih strategij. S kampanjo želimo tudi poudariti pomen zagotavljanja podpore ženskam, ki se soočajo z odvisnostjo od alkohola ali tvegano rabo alkohola, s širjenjem informacij o razpoložljivih virih pomoči in podpornih storitvah.

POZIV K SKUPNEMU UKREPANJU

Ob mednarodnem dnevu FASD vse relevantne institucije, zdravstvene delavce, nevladne organizacije in izobraževalne ustanove pozivamo, naj se pridružijo našim prizadevanjem za preprečevanje FASD. Skupaj lahko ustvarimo varnejše okolje za prihodnje generacije ter zmanjšamo škodljive učinke alkohola na zdravje in razvoj otrok.

Za več informacij: https://sncda.si/roznata-ocala/

Za dodatne informacije in pojasnila smo vam na voljo na telefonski številki 031 880 520 (Matej Košir) ali e-poštnem naslovu info@sncda.si.

Lep pozdrav,

Franc Zalar, predsednik zKNB in podpredsednik Društva za zdravje srca in ožilja
Matej Košir, direktor Inštituta Utrip in vodja mreže Preventivna platforma
David Razboršek, direktor Zavoda Vozim
Manca Kozlovič, predsednica Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija
mag. Nataša Jan, direktorica Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije
Neža Polh, generalna sekretarka Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo (SZOTK)
Tomaž Gorenc, direktor Inštituta za zdravje in okolje (IZO)

PREBERITE TUDI

25.09.2024

Sharing Insights: The Power…

Vabljeni na zaključno konferenco Projekta Mystery Shopping, ki bo 23. 10. 2024 potekal v Narodnem muzeju Slovenije. Konferenca na temo dosegljivosti alkoholnih in tobačnih izdelkov

18.09.2024

Sporočilo za javnost: Poziv…

Ljubljana, 18. september 2024 – Slovensko združenje za kronične nenalezljive bolezni (zKNB), ki delujemo na področju javnega zdravja v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje RS

15.09.2024

Preprečevanje nastanka FASD

Sporočilo za javnost POPOLNA ABSTINENCA: KLJUČ DO PREPREČEVANJA NASTANKA FASD Ljubljana, 9. september 2024 – Ob mednarodnem dnevu spektra fetalnih alkoholnih motenj (FASD) želimo ponovno

Vse novice